A particle start motion from rest with constant tangential acceleration `2ms^(-2)` on a ciruclar path of radius r=8m at the time t=0. Angle between acceleration of the particle with the radiuws at the time t=2 second will be
A. `60^(@)`
B. `30^(@)`
C. `45^(@)`
D. `0^(@)`

5 views

1 Answers

`tan theta=(a_(r))/(a_(c))=(a_(r))/((v^(2)//r))=(2)/(2)=1`

5 views

Related Questions