A particle starts moving on circular path of radius `(9)/(4)m` with tangential acceleration `3ms^(-2)`. Find angle between acceleration of the particle and radius vector at time t=1 sec.
A. `37^(@)`
B. `53^(@)`
C. `45^(@)`
D. `60^(@)`

4 views

1 Answers

`v=u+at=0+3xx1=3 ms^(-1)`
`a_(c)=(9)/(9//4)=4`
`a_(r)=3`
`a=sqrt(3^(2)+4^(2))=5`
Required angle `=37^(@)`

4 views

Related Questions