Velocity of a particle moving in a straight line varies with its displacement as `v = sqrt(4+4x)m//s` where x is displacement. Displacement of particl
Velocity of a particle moving in a straight line varies with its displacement as `v = sqrt(4+4x)m//s` where x is displacement. Displacement of particle at time t = 0 is x = 0. Find displacement (in m) of particle in 2 sec.
4 views
1 Answers
Correct Answer - 8
`underset(0)overset(x)int(dx)/(2sqrt(1+x))=underset(0)overset(2)intdt`
`(sqrt(1+x))_(0)^(x)=(2)`
`sqrt(1+x)-1=2`
`1+x=9`
x = 8
4 views
Answered