Starting from rest, the acceleration of a particle is a=2(t-1). The velocity of the particle at t=5s is :-
Starting from rest, the acceleration of a particle is a=2(t-1). The velocity of the particle at t=5s is :-
A. 15 m/s
B. 25 m/s
C. 5 m/s
D. None of these
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
at t=0,v=0
now a=2(t-1) so `(dv)/(dt)=2(t-1)`
`int_(0)^(v)dv=int_(0)^(5)(2t-2)dt`
`v=[(2t^(2))/(2)-2t]_(0)^(5)=(5)^(2)-2(5)=15m//s`
5 views
Answered