The velocity-time relation of an electron starting from rest is given by u=id, where `k=2m//s^(2)`. The distance traversed in 3 sec is:-
A. 9m
B. 16m
C. 27m
D. 36m

7 views

1 Answers

Correct Answer - A
`u=ktrArr (ds)/(dt)=kt (because k= 2m//s^(2))`
`rArr int_(0)^(x)ds=2int_(0)^(3)tdt`
`rArr s=2|(t^(2))/(2)|_(0)^(2)rArr s=9m`

7 views

Related Questions