A force given by the relation F = 8t, (F in Newton and t in sec.) acts on a body of mass 2kg. Initially at rest. Choose the correct option.
A. Power of force is continuous increasing.
B. The work done by this force on the body during first 2 seconds of its motion is 64 J.
C. Velocity at 2 seconds after beginning of motion is 8 m/s.
D. Power of force is constant.

5 views

1 Answers

Correct Answer - A::B::C
Let the both blocks are moving together, then `a = (60)/(40) = 1.5 m//s^(2)`
thus, force on lower block has to be F = Ma = `30 xx 1.5 = 45N`
Next `f_(L) = mu N = 0.5 xx 10 xx 10 = 50 N`
Since `F lt f_(L)` , both the blocks will move together, thus force of friction = 45N

5 views

Related Questions