A stone falls from a ballon that id descending at a uniform rate of 12m/s. The displacement of the stone from the point of release after 10 sec is
A. 490m
B. 510m
C. 610m
D. 725m

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
Initial velocity of stone u=12m/sec downwards
`therefore` displacement `h=ut+(1)/(2)"gt"^(2)`
`=12xx10+(1)/(2)xx9.8xx(10)^(2)`
`=120+400=610 m`

4 views

Related Questions