In an AC circuit , an alternating voltage e = 200``sin 100t V is connected to a capacitor of capacity `1mu F` . The rms value of the current in the circuit is
A. 100 mA
B. 200 mA
C. 20 mA
D. 10 mA

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
Given, e = 200`sqrt 2` sin 100t
and C = 1`mu`F
`underset(rms)(E)` = 200 V
`underset(C )(X)` = 1/`omega`C = 1/`1 xx 10^(-6) xx 100` = `10^(4)Omega`
`underset(rms)(i)` = `underset(rms)(E)`/`underset(C )(X)` `adr` `underset(rms)(i)` =`200 / 10^(4)` = `2 xx 10^(-2)` A = 20 mA

5 views

Related Questions