An inductor coil is connected to a 12V battery and drawing a current 24 A. This coil is connected to capacitor and an AC source of rms voltage rating 24 V in the series connection. The rms current through the circuit would found to be
A. 48 A
B. 36 A
C. 0
D. 24 A

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
The resistance of inductor(coil), `R=12/24 = 0.5Omega`
If phase difference between current and emf is zero, then reactance of circuit will must be zero.
The impedance of the circuit equals to resistance i.e, `Z=0.5Omega`
Now, rms current, `I_(rms) =V_(rms)/Z = 24/0.5 =48 A`

5 views

Related Questions