a) The peak voltage of an AC supply is 300 V. What is the rms voltage? b) The rms value of current in an AC circuit is 10A. What is the peak current?
a) The peak voltage of an AC supply is 300 V. What is the rms voltage?
b) The rms value of current in an AC circuit is 10A. What is the peak current?
5 views
1 Answers
a) Heak, peak value of AC supply, `V_(0) = 300V`
`therefore` Using the relation `V_(rms) = V_(0)/sqrt(2)`
We get, `V_(rms) = 300/sqrt(2) = 212.1`V
b) Let `I_(0)` be the peak value of the current.
Here, `I_(rms) = rms` value of current = 10A
Then, `I_(rms) = I_(0)/sqrt(2)`
`therefore I_(0) =sqrt(2)I_(rms)` = `1.414 xx 10 = 14.14 A`
5 views
Answered