If the peak value of a current in 50Hz AC. Cirucit is 7.07 A. What is the mean value of current over half a cycle and the value of current `1//300`s after it was zero?

6 views

1 Answers

As `I_(m) = (2I_(0))/pi`, where `I_(0)` = peak value of current = 7.07 A
`therefore I_(m) = 0.637 xx 7.07=4.5A`
Also, at t=`(1/300)`s
`I=I_(0)sinomegat = I_(0) sin 2pift` `(therefore omega=2pif)`
`therefore I= 7.07sin(2pi xx 50 xx1/300) = 7.07 sinpi/3`
`7.07 xx sqrt(3)/2 = 6.12 A`

6 views

Related Questions