The instantaneous current and voltage of an `a.c.` circuit are given by `i=10 sin 300 t, V=100 sin 300 t V`.What is the power dissipation in the circuit?

5 views

1 Answers

We have given, `i=10 sin 300t A` and `V=100 sin 300 tV`
`therefore i_(0)=10A` and `V_(0)=100V`
`therefore` Average power dissipation `=V_(0)i_(0)`
`=100xx10=1000 W`

5 views

Related Questions