If an alternating voltage is represented as
`E=141 sin (628 t)`, then the rms value of the voltage and the frequency are respectively
A. 141V, 628 Hz
B. 100 V, 50 Hz
C. 100 V, 100 Hz
D. 141 V, 100 Hz

8 views

1 Answers

Correct Answer - C
`V_"rms" = V_"max"/sqrt2 = 141/sqrt2` = 100 volt
t=100 Hz

8 views

Related Questions