An alternating current in a circuit is given by l = 20 sin ( 100`pi`t + ` 0.05pi `) A. The rms value and the frequency of current respectively are
An alternating current in a circuit is given by l = 20 sin ( 100`pi`t + ` 0.05pi `) A. The rms value and the frequency of current respectively are
A. 10 A and 100 Hz
B. 10 A and 50 Hz
C. 10`sqrt 2`A and 50 Hz
D. 10`sqrt 2`A and 100 Hz
13 views
1 Answers
Correct Answer - C
I = 20 sin(100`pi`t + `0,05pi`)
`therefore` `underset(rms)(I)` = 20 / `sqrt 2 ` = 10`sqrt 2` A
`omega` = `100pi` `adr` f = 50Hz
13 views
Answered