In an ac circuit , V and I are given by V=100sin(100t)V,and I=100sin `(100t+pi/3)` a respectively. The power dissipated in the circuit is
A. `10^4`W
B. 10 W
C. 2500 W
D. 5 W

8 views

1 Answers

Correct Answer - C
From the given equation for V and I we get,
`V_0=100V,_0`and`theta=pi/3`
power`P=(V_0I_0)/2costheta=(100times100)/2cos""pi/3=2500W`

8 views

Related Questions