In an A.C. circuit, `E=100 sin (500 t)` volt and `I=1000 sin(500 t +(pi)/3) mA`. The power dissipated in the circuit is
A. 10 W
B. 100 W
C. 50 W
D. 25 W

6 views

1 Answers

Correct Answer - D
Power = `E_(rms) xx I_(rms) xx cos theta`
`=(100)/(sqrt(2)) xx (1000 xx 10^(-3))/(sqrt(2)) xx cos 60^(@) = 25 W`.

6 views

Related Questions