In an A.C. circuit the instantaneous values of e.m.f. And current are given by `E=100 sin (200 t)` volt and `I=2 sin(200 t +(pi)/3)` ampere.
The average power consumed is the circuit is
A. 200 W
B. 100 W
C. 50 W
D. 25 W

8 views

1 Answers

Correct Answer - C
`P_(av) = (E_0)/(sqrt2) xx (I_0)/(sqrt2) xx cos theta = (100 xx 2)/(2) xx 1/2 = 50 W`.

8 views

Related Questions