The e.m.f. In an A.C. circuit at any instant is `E=200 sin[100 pit+(pi)/6]` volt. The time when the voltage become maximum for the first time is
A. `1/10 s`
B. `1/100 s`
C. `1/200 s`
D. `1/300 s`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`E = 200 sin [100 pi t + (pi)/6]` will be maximum, when
`sin[100 pi t+(pi)/6] = 1 = sin(pi)/2`
`:. 100 pi t +(pi)/6 = (pi)/2`
`:. 100 pi t = (pi)/2 - (pi)/6 = (pi)3 :. T = 1/300 s`.

4 views

Related Questions