An alternating emf, e=300 sin100`pit` volt, is applied to a pure resistance of 100 `Omega`. The rms current through the circuit is
A. 2.12 A
B. 0.212 A
C. 20.12 A
D. 0.0212 A

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
Comparing given equation with
`e=e_(0)sin omegat`, we have, `e_(0)=300V`
`therefore I_(rms)=(I_(0))/(sqrt(2))`
`=(e_(0))/(Rsqrt(2))=(300)/(100xx1.414)=2.12A`

5 views

Related Questions