An alternating emf of 200 V, 50 Hz is applied a circuit containing a resistance of 100 `Omega` and inductance of 0.1 H in series. The powerr dissipated in the circuit is
A. 463 W
B. 364 W
C. 634 W
D. 346 W

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`X__(L)=2pifL`
`=2xx3.14xx50xx0.1`
`=31.4Omega`
`Z=sqrt(R^(2)+X_(L)^(2))`
`=sqrt((100)^(2)+(31.4)^(2))`
`=sqrt(10000+985.9)=104.8Omega`
`overline(P)=eIcosphi`
`=e*(e)/(Z)*(R)/(Z)`
`=(200xx200xx100)/(104.8xx104.8)=364W`

4 views

Related Questions