The instantaneous value of an alternating current is given by `i=50 sin(100 pit)`. It will achieve a value of 25 A after a time interval of
The instantaneous value of an alternating current is given by `i=50 sin(100 pit)`. It will achieve a value of 25 A after a time interval of
A. `1/300 sec`
B. `1/600 sec`
C. `1/1200 sec`
D. `1/500 sec`
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
`i=50 sin (100 pi t)`
`:. 25 = 50 sin (100 pi t)`
`1/2 = sin (pi)/6 = sin (100 pi t)`
`:. 100 pi t = (pi)/6 :. T = 1/600 s`.
4 views
Answered