1 mole of `FeSO_(4)` (Atomic mass of `Fe = 55.84g mol^(-1)`) is oxidised to `Fe_(2)(SO_(4))_(3)`. The equivlent mass of `Fe^(2+)` ions is:
1 mole of `FeSO_(4)` (Atomic mass of `Fe = 55.84g mol^(-1)`) is oxidised to `Fe_(2)(SO_(4))_(3)`. The equivlent mass of `Fe^(2+)` ions is:
A. 55.84
B. 27.92
C. 83.76
D. 111.68
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`overset(+2)(2FeSO_(4)) to overset(+3)(2Fe_(2))(SO_(4))_(3)`
Change in oxidation state per Fe atom =1
`:.` Equivalent mass = Atomic mass =55.84 g `"equiv"^(-1)`
4 views
Answered