Given
`8Kl(aq)+5H_(2)SO_(4)(aq)rarr4K_(2)SO_(4)(aq)+4I_(2)(g)+H_(2)S(g)+4H_(2)O(g)`
16 mol of KI reacts with 12 mol of `H_(2)SO_(4)`. The total volume of gases collected at 1atm and 546 K is
A. `18 xx 22.4 " Litre"`
B. `14 xx 22.4 " Litre"`
C. `10 xx 22.4 " Litre"`
D. `36 xx 22.4 " Litre"`

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
`8KI(aq.)+5H_(2)SO_(4)(aq.)rarr4K_(2)SO_(4)(aq.)+4I_(2)(g)+H_(2)S(g)+4H_(2)O(g)`
`{:("Given 16 mol",12" mol",,4//8xx16,1//8xx16,),("Limiting reagent "16//8=2,12//5=2.4,,=8" mol",=2" mol",8"mol"),(" ""L.R","excess",,,,),("After reaction",12-5//8xx16,,,,),(["Remaining mol"],=2" mol",,,,):}`
Total gaseous moles in container = ` 8 + 2 + 8 = 18 "mol"`
`V=18xx2xx22.4l`

5 views

Related Questions