Pure sulphur was burnt. the gaseous products are `SO_(2)=60%` (mol), `SO_(3)=20%` (mol) and `O_(2)=20%` (mol). If initially 50 moles of sulphur was taken then how many moles of `O_(2)` should be taken.
A. 110
B. 68.75
C. 55
D. 50

8 views

1 Answers

Assume that mole of product mixture =x mole
`n_(a)=50=xxx0.6+x xx0.2-0.8x`
`x=(50)/(0.8)=(500)/(8)=62.5`
`n_(o_(2))` remain=62.5xx0.2-12.5
`n_(o)=2xxn_(SO_(2))+3xxn_(SO_(3))=2xx x xx0.6+3xx x xx0.2`
`n_(o)=1.2x+0.6x=1.8x=1.8xx62.5`
`n_(o_(2))=(1.8xx65)/(2)=0.9xx65=56.25`
`n_(o_(2))` total require `=56.25+12.5=68.75`

8 views

Related Questions