`A+Biff2C, K_(C)=0.25`
Initially 1 mol A, 1 mol B and 1 and C is taken in a 10 litre flask. What will be the equilibrium concentration of C ?
A. 0.6 M
B. 0.2 M
C. 1.2 M
D. 0.4 M

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`"A + B "iff" 2C`"
`"1 1 1 "Q_(C )=1gtK_(C )`,
`1+(x)/(2)" "1+(x)/(2)" "(1-x)`
`((1-x)^(2))/((1+(x)/(2))^(2))=(1)/(4)implies (1-x)/(1+(x)/(2))=(1)/(2),2-2x=1+(x)/(2),1=(5x)/(2),x=(2)/(5)=0.4 .[C]=1-0.4=0.6`

5 views

Related Questions