The values of a and b for oxygen are `a = 1.360 atm litre^(2) mol^(-2)` and `b = 0.03183 litre//mol`.
(i) Calculate the value of `(b-(a)/(RT)) at 0^(@)C`. (ii) Calcualte the Boyles temperature at which `(b-(a)/(RT)) = 0`.

5 views

1 Answers

Correct Answer - `T ~~ 420 K`.
(i) `b-(a)/(RT) = (0.03183 -(1.36)/(0.082xx273)) =- 0.029`.
(ii) `:.` At `T_(B( (b-(a)/(RT)) = 0, i.e. b - (a)/(RT_(B)) = 0 rArr T_(B) = (a)/(Rb) = (1.36)/(0.082 xx 0.03183) K = 521.06 K`

5 views

Related Questions