In two moles of acetaldehyde (CH3CHO) calculate the following :

a. Number of moles of carbon 

b. Number of moles of hydrogen 

c. Number of moles of oxygen 

d. Number of molecules of acetaldehyde

5 views

1 Answers

Molecular formula of acetaldehyde : C2H4

Moles of acetaldehyde = 2 mol

a. Number of moles of carbon atoms = Moles of acetaldehyde × Number of carbon atoms 

= 2 × 2 

= 4 moles of carbon atoms

b. Number of moles of hydrogen atoms = Moles of acetaldehyde × Number of hydrogen atoms

= 2 × 4 

= 8 moles of hydrogen atoms

c. Number of moles of oxygen atoms = Moles of acetaldehyde × Number of oxygen atoms 

= 2 × 1 

= 2 moles of oxygen atoms

d. Number of molecules of acetaldehyde = Moles of acetaldehyde × Avogadro number = 2 mol × 6.022 × 1023 molecules/mol = 12.044 × 1023 molecules of acetaldehyde

∴ i. Number of moles of carbon, hydrogen and oxygen are 4, 8, 2 respectively.

ii. Number of molecules of acetaldehyde = 12.044 × 1023

5 views

Related Questions