`SO_(3) (g)` is produced as : `SO_(2) (g) + (1)/(2) O_(2) (g) hArr SO_(3) (g)` At `900 K, 0.2 `mol of `SO_(2)` and 0.4 mol of `O_(2)` are taken in 2L
`SO_(3) (g)` is produced as :
`SO_(2) (g) + (1)/(2) O_(2) (g) hArr SO_(3) (g)`
At `900 K, 0.2 `mol of `SO_(2)` and 0.4 mol of `O_(2)` are taken in 2L vesset. When equilibrium is reaches by concentration of `SO_(3) (g)` is 0.08 M. Then `K_(C)^(0)` for reaction is :
A. `(10)/(sqrt2)`
B. `10^(-1)`
C. `10`
D. `100`
10 views
1 Answers
Correct Answer - C
`{:(,SO_(2) (g),+,(1)/(2)O_(2) (g),hArr,SO_(3) (g),T = 900 K,),("Concentration",(0.2)/(2),,(0.4)/(2),,,,),("initially",,,,,,,),("concentration",0.1 - x,,0.2 - (1)/(2) x,,x,,),(,x = 0.08 M,,,,,,),(,,,,,,,):}`
`K_(C) = ([SO_(3)])/([SO_(2)] [O_(2)]^(1//2)) = (0.08)/(sqrt(0.16) xx 0.02) = 10`
10 views
Answered