If `H_(2)SO_(4)` ionises as `H_(2)SO_(4) + 2H_(2)O to 2H_(3)O^(+) + SO_(4)`. Then total number of ions produced by `0*1 MH_(2)SO_(4)` will be
If `H_(2)SO_(4)` ionises as
`H_(2)SO_(4) + 2H_(2)O to 2H_(3)O^(+) + SO_(4)`. Then total number of ions produced by `0*1 MH_(2)SO_(4)` will be
A. `9*03xx10^(21)`
B. `3*01xx10^(22)`
C. `6*02xx10^(22)`
D. `1*8xx10^(23)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
1 M produces ions `= 3` moles
`:. 0*1` M `H_(2)SO_(4)` produces ions `=0*3` mol
No. of ions `=0*3xx6*02xx10^(23)=1*8xx10^(23)`
4 views
Answered