0.1M HCl and 0.1 `MH_(2)SO_(4)`, each of volume 2 ml are mixed and the volume is made up to 6 ml by adding 2 ml of 0.01 N NaCl solution. The pH of the
0.1M HCl and 0.1 `MH_(2)SO_(4)`, each of volume 2 ml are mixed and the volume is made up to 6 ml by adding 2 ml of 0.01 N NaCl solution.
The pH of the resulting mixture is
A. 1.17
B. 1.2
C. 0.3
D. log 2-log 3
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
2 ml of 0.1 M HCl `=0.2` millimole of HCl
`=0.2 ` millimole of `H^(+)` ion
2 ml of 0.1 `MH_(2)SO_(4)=0.2` millimole of `H_(2)SO_(2)`
`=0.4 ` millimole of `H^(+)` ions
Total `H^(+)` ions `=0.6 ` millimoles
`:. |H^(+)|=(0.6 )/(6) M =0.1 M =10^(-1)M`
`:. pH =1`
5 views
Answered