1 mole of `Fe_(2)O_(3) and ` 2 mole of Al are mixed at temperature `25^(@)C` and the reaction is completedto give:
`Fe_(2)O_(3)(s)+2Al(s)toAl_(2)O_(3)(s)+2Fe(l),DeltaH=-850kJ`
The liberated heat is retained within the products, whose combined specific heat over a wide temperature range is about `0.8Jg^(-1)K^(-1)`. The melting point of iron is `1530^(@)C`. Show that the quantity of heat liberated is sufficient to raise the temperature of the product to the melting point of iron in order to get it welded.

5 views

1 Answers

Mass of products
=Mass of one mole `Al_(2)O_(3)`+Mass of two mole Fe ltBrgt `=214g`
`q=msDeltaT=214xx0.8xx(1803-298)`
`=-257656J=257.656kJ`
Heat requried is less than heat released, hence the temperature can be easily raised to the required value.

5 views

Related Questions