If `S+O_(2)toSO_(2),DeltaH=-298.2 " kJ" " mole"^(-1)`
`SO_(2)+(1)/(2)O_(2)toSO_(3)DeltaH=-98.7 " kJ" " mole"^(-1)`
`SO_(3)+H_(2)OtoH_(2)SO_(4),DeltaH=-130.2 " kJ" " mole"^(-1)`
`H_(2)+(1)/(2)O_(2)toH_(2)SO_(4),DeltaH=-287.3 " kJ" " mole"^(-1)`
the enthlapy of formation of `H_(2)SO_(4)` at 298 K will be
A. `-814.4 kJ`
B. `-650.3 kJ`
C. `-320.5 kJ`
D. `-433.5 kJ`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`H_(2)+S+2O_(2)toH_(2)SO_(4)`…..`DeltaH_(f)`
To get this expression add `(i)`, `(ii)`, `(iii)` and `(iv)`
`DeltaH_(f)=-298.2-98.7-130.22-287.3`
`=-814.4 kJ`

4 views

Related Questions