Given
`C(s)+O_(2)(g)toCO_(2)(g)`, `DeltaH=-395 kJ`
`S(s)+O_(2)(g)toSO_(2)(g)`, `DeltaH=-295 kJ`
`CS_(2)(l)+3O_(2)(g)toCO_(2)(g)+2SO_(2)(g)`, `DeltaH=-1110 kJ`
The heat of formation of `CS_(2)(l)` is
A. `125 kJ mol^(-1)`
B. `31.25 kJ mol^(-1)`
C. `62.5 kJ mol^(-1)`
D. `250kJ mol^(-1)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Multiply `(ii)` with `2`, add `(i)` and `(ii)` and subtract `(iii)`

4 views

Related Questions