Consider the reaction `:`
`SO_(2)(g)+(1)/(2)O_(2)(g) rarr SO_(3)(g),DeltaH=-98.3kJ`
If the enthalpy of formationof `SO_(3)(g)` is `-395.4kJ` , then the enthalpy of formation of `SO_92)(g)` is
A. `297.1kJ`
B. `493.7kJ`
C. `-493.7kJ`
D. `-297.1kJ`

6 views

1 Answers

Correct Answer - D
For formation of `SO_(3)(g)`.
`S+3//2O_(2) rarr SO_(3), Delta H =395.4 kJ`
Subtract the given equation from the above and hence `Delta H =395.4+98.3= - 297.1 kJ`

6 views

Related Questions