`{:(Given :,C+2StoCS_(2),DeltaH=117 kJ),(,C+O_(2)toCO_(2),DeltaH=-393 kJ),(,S+O_(2)toSO_(2), DeltaH=-297 kJ):}`
The heat is combustion of `CS_(2)` to form `CO_(2)` and `SO_(2)` is
A. `-1104 kJ mol^(-1)`
B. `+1104 kJ mol^(-1)`
C. `+807 kJ mol^(-1)`
D. `-807 kJ mol^(-1)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`CS_(2)+O_(2)toCO_(2)+2SO_(2)`
`DeltaH=[2 DeltaH_(f)(SO_(2))+DeltaH_(f)(CO_(2))]-[DeltaH_(f)(O_(2))+DeltaH_(f)(CS_(2))]`
`=[2xx(-297)+(-393)]-[0+(117)]`
`=-1104 kJ mol^(-1)`

4 views

Related Questions