mark out the enthalpy for the formation of carbon . Monoxide (CO) given , `C(s)=1/2 O_(2)(g) to CO(g), DeltaH= -393 . 3 kJ // mol` ` CO(g)+ 1/2 O_(2)(
mark out the enthalpy for the formation of carbon . Monoxide (CO) given , `C(s)=1/2 O_(2)(g) to CO(g), DeltaH= -393 . 3 kJ // mol`
` CO(g)+ 1/2 O_(2)(g) to CO_(2)(g), DeltaH= - 282 kJ//mol`
A. 110.5 kJ/mol
B. 676.1 kJ / mol
C. 282.8 kJ / mol
D. 300.0 kJ/mol
5 views
1 Answers
Correct Answer - a
`C(s)+1/2O_(2)(g)toCO(g)`
the abov equation can be obtained by subraction of
`CO(g)+1/2O_(2)(g)to CO_(2)(g), DeltaH=-282.8kJ mol^(-1)`
from `C(s)+O_(2)(g)to Co(g), DeltaH=-393.3 kJ mol^(-1)`
`DeltaH_(t)=[+ 393.3 (282.8)] =110.5 kJ mol^(-1)`
5 views
Answered