10 litres of `O_(2)` gas is reacted with 30 litres of CO at S.T.P. The volumes of each gas present at the end of the reaction are
A. `CO=10` litres, `CO_(2)=20` litres
B. `O_(2)=10` litres, `CO=30` litres
C. `CO=20` litres, `CO_(2) = 10` lites
D. `O_(2) = 10` litres, `CO_(2)=20` litres

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`2CO+O_(2)to2CO_(2)`
`:.` two volumes of CO reacts with one volume of `O_(2)` to form one volume of `CO_(2)`
Hence 10 L of `O_(2)` will react with 20 L of CO to form 20 L of `CO_(2)`
`:.` CO left=(30-20)L = 10L, `CO_(2)` formed = 20 L, oxygen left=Nil.

4 views

Related Questions