One mole of an ideal gas is expanded freely and isothermally at `300 K` from `10` litres to `100` litres. If `DeltaE=0`, the value of `DeltaH` is
A. `10 kJ`
B. `200 kJ`
C. `-200 kJ`
D. Zero

8 views

1 Answers

Correct Answer - D
`DeltaH=DeltaE+P_(ext)DeltaV`
As the gas expands freely `P_(ext)=0`
`DeltaE=0`
`:. DeltaH=0+0(100-10)=0`

8 views

Related Questions