One mole of an ideal gas at `300K` is expanded isothermally from an inital volume of 1 litre to 10 litres. The `DeltaE` for this process is `(R=2cal mol^(-1)K^(-1))`
A. `163.7 cal`
B. `1381.1 cal`
C. `9` lt atm
D. zero

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
For isothermal process `dT=0`, thus `DeltaE=0`.

4 views

Related Questions