A transformer having effieciency of 90% is working on 200 V and 3kW power supply. If the current in the secondary coil is 6A, the voltage across the secondary coil and the current in the primary coil respectively are
A. 300V,15A
B. 450V,15A
C. 450V,13.5A
D. 600V,15A

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
Power of the primary coil, `P_p=V_pI_p`
`thereforeI_p=(3times1000)/200=15A`
Power of the secondary coil , `P_s=V_sI_s`
`thereforeV_s=P_s/I_s=(P_ptimes90/100)/6=3times1000times9/100times1/6=450V`

4 views

Related Questions