A loss-free transformer having 100 turns in primary is used to transmit 10 KW of power . The input voltage is 200 V and power is transmitted at 5 KV.
A loss-free transformer having 100 turns in primary is used to transmit 10 KW of power . The input voltage is 200 V and power is transmitted at 5 KV. The current in the primary and secondary of the transformer are
A. 2 A and 50 A
B. 50 A and 2 A
C. 25 A and 4 A
D. 12.5 A and 8 A
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
`underset(P)(N)` = 100 , `underset(i)(P)` = 10 kW, `underset(i)(V)` = 200 V
`therefore` `underset(P)(I)` = `underset(i)(P)`/`underset(i)(V)` = 10000/200 = 50 A
Input power = Output power (Neglecting all losses)
`therefore` `underset(S)(I)` = `underset(i)(P)`/`underset(o)(V)` = 10000/5000 = 2 A`
5 views
Answered