The primary and secondary voltage of an ideal step down transformer are 200 V and 25V respectively. The secondary is connected to a device, which draws a current of 2A. What is the current in the primary?
A. 100 mA
B. 150 mA
C. 200 mA
D. 250 mA

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`(I_P)/(I_S) = (V_S)/(V_P) :. (I_P)/2 = 25/200`
`:. I_(P) = 1/4 A = 250 mA`.

4 views

Related Questions