In an ideal step down transformer, the input voltage is 400V and the output voltage is 20 V. The output voltage is used to operate a device, having an impendance of 100 ohms. What is the current in the primary circuit?
A. 10 mA
B. 20 mA
C. 5 mA
D. 1 mA

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`I_(s) = V/Z = 20/100 = 0.2 A`
`(I_p)/(I_s) = (V_s)/(V_p) :. I_(p) = 0.2 xx 20/400 :. I_(p) = 1/100 A = 10 mA`.

5 views

Related Questions