The number of turns in the primary and secondary coils of a transformer are 200 and 800 respectively. If the voltage developed across the secondary is
The number of turns in the primary and secondary coils of a transformer are 200 and 800 respectively. If the voltage developed across the secondary is 240 V, then the potential difference across each turn of the primary will be
A. `0.1 V//turn`
B. `0.2 V//turn`
C. `0.3 V//turn`
D. `0.5 V//turn`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`(V_p)/(V_s)=(n_p)/(n_s) :. (V_p)/240 = 200/800`
`:. V_(p) = 60 V`
`:.` P.D. across each turn of the primary
`(V_p)/(n_p) = 60/200 = 3/10 V//turn`
4 views
Answered