The number of turns in the primary and secondary coils of a transformer are 100 and 300 respectively. If a 50 V, 50 Hz, a.c. supply is applied to the primary coil of the transformer, then the P.D. Per turn of the secondary will be
A. 0.2 V
B. 0.3 V
C. 0.4 v
D. 0.5 v

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`(V_s)/(V_p) = (n_s)/(n_p) :. V_(s) = 50 xx 300/100 = 150`
`:. (V_s)/(n_s)= 150/300 = 0.5 V//turn`.

4 views

Related Questions