The primary winding of a transfomer has 50 turns while its secondary has 500 turns. If the primary is connected to an a.c. supply of 220 V, 50 Hz, the
The primary winding of a transfomer has 50 turns while its secondary has 500 turns. If the primary is connected to an a.c. supply of 220 V, 50 Hz, then the output at the secondaray will be
A. 220V, 50Hz
B. 2200V, 50Hz
C. 2200V, 500Hz
D. 22V, 5Hz
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`(E_S)/(E_P) = (n_s)/(n_p) = 500/50 = 10`
`:. E_(S) = 10 xx 220 = 2200 V` and frequency will be 50 Hz.
4 views
Answered