A current of 6A flows through a coil when connected to a 24 volt d.c. supply. To get the same current with a 50 Hz a.c. supply, the voltage required i
A current of 6A flows through a coil when connected to a 24 volt d.c. supply. To get the same current with a 50 Hz a.c. supply, the voltage required is 30 V. What is the power factor of the coil?
A. `2/5`
B. `4/5`
C. `5/6`
D. `3/5`
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`R = 24/6 = 4 Omega and Z = 30/6 = 5Omega`
`:.` Power factor = `cos theta = R/Z = 4/5`.
4 views
Answered