`4.5 g` of aluminium (at mass `27 u`) is deposited at cathode from `Al^(3+)` solution by a certain quantity of electric charge. The volume of hydrogen
`4.5 g` of aluminium (at mass `27 u`) is deposited at cathode from `Al^(3+)` solution by a certain quantity of electric charge. The volume of hydrogen gas produced at `STP` from `H^(+)` ions in solution by the same quantity of electric charge will be:
A. 44.8L
B. 11.2L
C. 22.4L
D. 5. 6L
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
Eq. mass of `Al=(27)/(3)=9`
Eq mass of H=1
`("Mass of Al deposited")/("Mass of" H_(2)"produced")=("Eq. mass of Al")/("E q. mass of H_(2))`
`(4.5)/(m(H_(2)))=(9)/(1)`
`m(H_(2))=0.3g`
`.05g "of" H_(2)` at STP occupy `(22.4xx0.5)/(2)=5.6L`
4 views
Answered