When 2 Faraday of electricity is passed in an aqueous solution of cupric sulphate, the amount of copper deposited on cathode is
A. 63.5g
B. 127.0g
C. 31.75g
D. 250g

6 views

1 Answers

Correct Answer - A
In `CuSO_(4).Cu^(2+)+2e^(-)rarrCu`
`therefore Eq. wt. "of" Cu=(63.2)/(2)=31.75`
Now `1F=31.75g "of" Cu`
`2F=31.75xx2=63.5g`

6 views

Related Questions