When 0.5 ampere of electricity is passed in aqueous solution of `AgNO_(3)` for 200 seconds, the amount of silver deposited on cathode is
`(Z=0.00118g C` for Ag)
A. 0.1118g
B. 0.0118g
C. 0.9560g
D. 0.00956g

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`w=Zit=0.001118xx0.5xx200`
`=0.1118g` of Ag.

5 views

Related Questions